Včelárove deti 2023 – 25 rokov ZO SZV Stará…
25. výročie činnosti ZO SZV Stará Bystrica sme si pripomenuli na akcii „Včelárove deti“, ktorú sme organizovali spoločne s obcou Zborov nad Bystricou. Začali sme slávnostnou svätou omšou obetovanou za všetkých včelárov, pri ktorej sme poďakovali za aktuálnu sezónu a prosili o požehnanie do ďalšej práce.
Medzi obetnými darmi boli:
- Kvety symbolizujúce včeliu pašu, poskytujú peľ nevyhnutný pre zdravý vývoj včiel, nektár ako zdroj energie a propolis, ako základnú ochranu proti chorobám
- Med ako sladká odmena práce včiel, najzdravší je pre človeka ten z jeho blízkeho okolia obsahujúci peľ, na ktorý je imunitný systém prispôsobený
- Medovina ako nápoj obľúbený už medzi Slovanmi
- Sviece z včelieho vosku, unikátneho včelieho produktu, poskytujúce svetlo
- Ovocie – opeľovanie je hlavný význam včiel, máme vďaka tomu vyššiu a kvalitnejšiu úrodu
Potom sme sa presunuli do sály obecného úradu. Je známa vec, že včeliu rodinu, včelie spoločenstvo tvorí matka, robotnice a trúdi. Neoddeliteľnou súčasťou tohto spoločenstva je aj včelár. A v posledných rokoch je to práve on, kto podrží svoje včielky za nepriaznivých okolností. Pozoruje, kontroluje, lieči, podnecuje, kŕmi. A to aj napriek tomu, že odmena v podobe sladkého medu už nemusí byť pravidlom. Preč sú tie časy, keď včely prežili aj v krabici od topánok, ako sa zo žartu medzi nami hovorieva.
Včelár sa učí po celý život, veď včely si vždy urobia po svojom. Aj dnes, keď je možné všetko nájsť na internete, sú praktické skúsenosti okolitých včelárov na nezaplatenie. Ako má každá dedina svoj vlastný, špecifický kroj, tak v každej doline sa včela inak správa nielen podľa svojho pôvodu, ale aj podľa miestnej včelej paše a aktuálnych klimatických podmienok. Včelári „Bystrickej doliny“ sa schádzajú, radia, ako uchovať spomienky na našich otcov, dedov, pradedov, ktorí si tiež popri každodennej ťažkej práci našli čas na svoje včielky.
Prvý spolok vznikol ešte v roku 1941 v Starej Bystrici, aby po reorganizácii štátnej správy v povojnových rokoch boli včelári v roku 1948 začlenení pod organizáciu svojho nového okresného mesta Kysucké Nové Mesto. Pred 25 rokmi v roku 1998 došlo k obnoveniu činnosti. Združujeme tak všetky obce „Bystrickej doliny“ Nová Bystrica, Stará Bystrica, Radôstka, Lutiše, Klubina a Zborov nad Bystricou. Sme občianske združenie fungujúce aj vďaka podpore týchto obcí.
Pri príležitosi nášho stretnutia sme ocenili včelárov z našich radov za dlhoročnú činnosť v prospech všetkých včelárov:
- čestné uznanie:
- Peter Čakajda
- Vladimír Škrobák
- Eva Marušková
- bronzová medaila:
- Anton Macanga
- Jozef Jedinák
- strieborná medaila:
- Štefan Ligda
Máme medzi sebou 106 včelárov starajúcich sa o 1298 včelstiev, najstaršia včelárka je Štefánia Adamusová, najmladšia včelárka je Daniela Pitlová. Už vieme aj o mladších, ktorí zatiaľ pomáhajú svojim dedkom, otcom, kým budú oprávnení sa k nám plnohodnotne pripojiť.
Práca našej organizácia bola ocenená predsedom mikroregiónu „Bystrická dolina“ PaedDr. Jurajom Hlavatým a starostkou obce Povina PhDr. Alenou Dudekovou.
Chceli sme rozšíriť povedomie o včelách a včelárení, a v tomto duchu sa uskutočnila aj prednáška na tému „Všeobecné včelárstvo – význam včely medonosnej pre prírodu a človeka“
Prednášku viedol Rudolf Moravčík z Kráľovej pri Senci a venoval sa v početných prednáškových blokoch:
- histórii včiel na Zemi
- prispôsobenie včiel potrebám človeka
- vlastnostiam včiel, ktoré im umožnili prežiť
- významu včiel
- preukázateľnému
- ekonomickému
- problémom včiel
- technológii včelárenia
- včelím produktom
Po celý čas sme bojovali s daždivým počasím, no aj napriek tomu podľa vyjadrenia starostu sálou prešlo počas celého popoludnia cca 1000 návštevníkov. Možno aj preto, že sme to pre počasie nevzdali a návštevníkov sme ponúkli gulášom, za ktorý ďakujeme Rudolfovi Vrábelovi, Štefanovi Poništiakovi a Vladimírovi Kulasovi. U detí malo veľký ohlas maľovanie na tvár a tak po sále o chvíľu lietali včielky, lienky od výmyslu sveta – ďakujeme rodine Tomáša Piteka. Predstavila sa aj rodina Mariána Sobola so svojou úľovou fajkou, Api domčekom, ktorý majú u seba v záhrade na Radôstke, ako aj rôznymi produktmi zameranými na api terapiu.
Najlepší med „Bystrickej doliny“
- miesto – Rudolf Vrábel
- miesto – Emil Hulák
- miesto – Štefan Matušek
Súťaž o najkrajší obrázok
- miesto Ninka Jendrišáková
- miesto Vaneska Miterková
- miesto Dominik a Jakub Zátorský
- miesto všetky zúčastnené deti